CZYM SĄ NASADY KOMINOWE?
Nasady kominowe są integralną częścią systemów kominowych, ich rolą jest wspomaganie wentylacji grawitacyjnej wywiewnej oraz ciągu w kominach spalinowych i dymowych. Zabezpieczają również przed cofaniem się spalin do przewodu, czyli ciągiem wstecznym - występuje w upalne dni, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w domu (powietrze zamiast wydostać się z budynku przez kanały wentylacyjne, wpada przez nie do wnętrza).
RODZAJE NASAD KOMINOWYCH:
W zależności od działania i przeznaczenia możemy podzielić je na:
• stałe - do najpopularniejszych należą daszki.
Daszek osłania wylot komina przed opadami atmosferycznymi, montuje się go na kominach o działaniu grawitacyjnym - wentylacyjnych i spalinowych. Ma nieznaczny wpływ na poprawę ciągu w kominie.
• samonastawne - tego typu nasady ustawiają się zgodnie z kierunkiem wiatru, osłaniając wylot przewodu kominowego. Po zawietrznej stronie wytwarza się podciśnienie, które wzmacnia ciąg kominowy. Mogą być montowane na przewodach wentylacyjnych, dymowych jak i spalinowych.
• obrotowe - są urządzeniami korzystającymi ze siły wiatru, który wprawia głowicę w ruch obrotowy. Im większy wiatr, tym podciśnienie w przewodzie kominowym staje się większe - stabilizuje ciąg i zapobiega ciągowi wstecznemu. Ten rodzaj nasady jest najmniej podatny na zanieczyszczenia pochodzące ze spalin.
• hybrydowe - składa się z nasady obrotowej i silnika, który działa w przypadku zaniku wiatru.
• mechaniczne - pozwalają na wytworzenie ciągu nawet w przypadku całkowitego braku wiatru, są generatorami ciągu. Nasady mechaniczne stosuje się do wspomagania wentylacji grawitacyjnej wywiewnej oraz działania kominów odprowadzających spaliny z kotłów na paliwo stałe i kominków.
Urządzenia te dobiera się w zależności od rodzaju przewodu kominowego. Stosowane na przewodach spalinowych i dymowych powinny być kwasoodporne lub żaroodporne (ze stali chromoniklowej), natomiast na kominach wentylacyjnych należy stosować nasady z blachy ocynkowanej. Średnica nasady powinna odpowiadać średnicy wylotu przewodu kominowego.
KONSERWACJA:
Nasada jest częścią komina, a to oznacza że wg. prawa podlega przeglądom kominiarskim. Częstotliwość zależna jest od rodzaju przewodu:
• przewód dymowy - cztery razy w roku.
• przewód spalinowy - dwa razy razy w roku.
• przewód wentylacyjny - co najmniej raz w roku.
Podczas przeglądu nasada powinna zostać ewentualnie oczyszczona i sprawdzona pod względem działania łożysk (w przypadku nasad samonastawnych i obrotowych).
Nasad nie należy stosować, kiedy nie ma problemów z ciągiem, a także gdy odpływ spalin wymuszony jest przez inne urządzenie, np. wentylator.